stare graty witamPrzenieś się w czasy PRLu.

Stare Graty to zbiór przedmiotów osobliwych, dziwnych, codziennych, zwykłych, niezwykłych, ale przede wszystkim niezbyt nowych bo pochodzących od lat 50tych przez PRL aż do lat 90tych...
Dziś przedmioty tu prezentowane to już antyki lub po prostu starocie, jednak są to przedmioty wyjątkowe i mające w sobie "to coś".

Serdecznie zapraszam na podróż w czasie i przeniesienie się do lat dzieciństwa w PRLu, latach 90tych ale również do czasów dawniejszych.
Znajdziesz tutaj setki gier planszowych z PRLu, w tym gry Częstochowskiej drukarni Udziałowa, Drukator, Wosi, gry planszowe z lat 90-tych XX wieku kultowych wydawnictw jak Sfera, Dragon, Ertrob, Encore. Oprócz gier planszowych z PRLu czy lat 90tych poznasz, lub przypomnisz sobie gry zręcznościowe, logiczne i edukacyjne.

Warto zajrzeć również w zakładkę Puzzle i układanki, bo te w latach 70tych, 80tych były wydawane w naprawdę ładny i ciekawy sposób.

Moją ambicją jest stworzenie wirtualnego Muzeum Zabawek, które kiedyś może przeistoczy się w coś bardziej namacalnego ze swoją siedzibą.


Zabawki w latach PRLu były dostępne w księgarniach, kioskach RUCH, oraz dla tych "bogatszych" w Pewexie lub Baltonie. Klocki, samochodziki, figurki, zabawki z byłego ZSRR, miały w sobie to coś... Niejednokrotnie były wykonane znacznie lepiej niż te współczesne.
Dla osób które mają dzisiaj 30-40-50 lat nie będzie zaskoczeniem jak technologia w tym stosunkowo krótkim okresie czasu pognała do przodu. Dziś wszyscy mamy aparat w telefonie komórkowym, jednak jeszcze nie tak dawno zdjęcia i fotografia była prawdziwą sztuką. Najpopularniejszymi aparatami w Polsce były te produkcji radzieckiej jak Czajka, Zenit, Praktica, czy Smiena.
Muzyki słuchaliśmy na gramofonie czy adapterze Bambino, filmy nie były streamowane w sieci, a oglądaliśmy przeźrocza na diaskopach czy rzutnikach takich jak Ania lub Jota.
Końcówka PRLu to również pojawienie się pierwszych konsol takich jak Atari, Binatone, Tetris, później Play Station, Nintendo. Lata 80te i 90te to również znaczący rozwój komputerów osobistych takich jak Timex 2048, ZX Spectrum, Atari, Schnider, Commodore. Początkowo programy czy gry dla tych komputerów były zapiswyane na kasetach magnetofonowych, a wraz z rozwojem pojawiały się inne nośniki takie jak dyskietki 5,25 cala a później 3,5 cala które już odchodzą do lamusa.
Bardzo ciekawa jest również historia bajek w PRLu - większość znas pamięta takie produkcje jak Bolek i Lolek, Miś Uszatek, Koralgol...
Czasy PRL i lat 70tych, 80tych i początku lat 90tych to również bardzo duży wzrost sprzedaży na róznego rodzaju targach - tutaj najciekawsze perełki mieli przyjezdni zza wschodniej granicy - związku radzieckiego ZSRR. Na ich łóżkach polowych dało się znaleźć rzeczy niewiarygodne - jak oni to przywozili ?

Mimo wielu przeciwności z jakimi ludzie musieli sobie radzić w PRLu, warto czasem wspomnieć te rzeczy które wtedy były na porządku dziennym a dziś już są historią.

 

A więc skąd i dlczego powstały Stare Graty?

Całe moje "zbieractwo" zaczęło się od znajomego kolekcjonera i stomatologa Piotra Kuźnika, który posiada prawdopodobnie największą kolekcję przedmiotów związanych ze stomatologią i medycyną w Europie.
W piwnicy zabawek i gier z mojego dzieciństwa znalazłem niewiele... Ot trochę pamiątek z harcesrstwa, jakieś gry... i tyle... reszta już dawno wylądowała w kuble... (STRASZNE!). Ale uparcie szukałem po znajomych i dało to zamierzony efekt. Commodore 64 na kolorowym 42 calowym telewizorze, to jak Polonez wiązący parę młodą w 2010 roku do ślubu... Radość z gier uruchomionych z magnetofonu była wielka :)

No i tak pojawiają się coraz to nowe przedmioty, te z lat mojego dzieciństwa które przypadło na PRL i lata 80te, te kiedy miałem już lat naście (90te lata), ale też takie, których nigdy nie miałem okazji poznać, bo jeszcze mnie na tym "łez padole" nie było. Przedmioty na tej stronie mają w sobie naprawdę coś wyjątkowego i posiadają niesamowity walor edukacyjny dla młodego pokolenia, a dla nas, którzy są w okolicach 40-stki, wspaniałe wspomnienia.
Informacje w czasopismach "Miś", "Świerszczyk" czy "Płomyczek" sprzed 30 czy 50 lat teraz wydają się irracjonalne i nierzeczywiste. Zmiany, które nastąpiły w tak krótkim czasie, w tak wielu dziedzinach, są ogromne.

Mam nadzieję, że Ci z Państwa, którzy pokuszą się o zajrzenie troszkę dalej na stronę, niejednokrotnie uśmiechną się do ekranu i wspomną, westchną, zapytają co to lub skorygują źle nazwane tutaj eksponaty.

Jeżeli w Państwa piwnicy czy na Państwa strychu zalegają przedmioty, które mógłbym dołączyć do swojej kolekcji, proszę potraktować moje zaproszenie jako swoisty internetowy antykwariat i przesłanie propozycji odsprzedaży poprzez zakładkę Kontakt.

A ja mam nadzieję, że kolekcja moich staroci i antyków będzie coraz większa i będę mógł pochwalić się coraz to nowymi cudeńkami tutaj i na profilu Facebook.

 ... Kto wie... może kiedyś uda się zorganizować wystawę, gdzie uda się pochwalić zbiorami....

Dziękuję za poświęcony czas!