Stare Graty - przedmioty z PRL, gry planszowe

 

 BARBAKAN czyli gra Maurów w fortecę, basztę bez obrońców
Jest to tradycyjna gra towarzyska, niegdyś bardzo popularna, obecnie zapomniana, lecz ze względu na swe niewątpliwe walory warta spopularyzowania. Rodowód ,,Barbakanu'' sięga tysiąca lat wstecz, a rozgrywki według tych zasad staczali ongiś Arabowie i być może Persowie.
Barbakan - jest gra dla dwu do sześciu osób, przy czym każdy grający dysponuje odmiennym kolorem pionków. W zależności od ilości osób uczestniczących w grze różna jest ilość posiadanych przez każdą osobę pionków, i tak: - przy dwóch grających – po 12 pionków - przy trzech grających - po 8 pionków - przy czterech grających - po 6 pionków - przy pięciu grających - po 5 pionków -- przy sześciu grających - po 4 pionki GRA SKŁADA SIĘ Z DWÓCH ETAPÓW. 1 etap — to ustawienie pionków na planszy. W drodze losowania wybieramy rozpo
czynającego grę, a następnie pozostali gracze, kolejno – zgodnie z ruchen
wskazówek zegara ustawiają po jednym pionku na obrzeżu dużego koła. 2 etap - rozpoczyna się po rozstawieniu pionków na obrzeżu koła. Od tego momentu
każdy z graczy - kolejno – przesuwa piony na wybrane pola sąsiednie po liniach łączących pola. Każdy z grających zmierza od jak najszybszego wprowadzenia swoich piunów-wojów do środka barbakanu, którym jest w naszej grze koło centralne. Przy dokonywaniu kolejnych ruchów pionem obowiązują następujące zasady: - piony nie mogą stawać na miejscu już zajętym, - piony nie mogą przeskakiwać przez siebie, blokują sobie tylko droge, - żaden z graczy nie może zrezygnować z ruchu chociażby był on nieko.
rzystny dla nieyo, gdy piony gracza na którego przypada ruch są zablokowane ruch wyko
nuje następny zawodnik. Wygrywa ten, który jako pierwszy umieści swoje piony w środku barbakanu. Gra - wbrew pozorom - jest ciekawa, wymaga pomysłowości i umiejętności logicznego myślenia ze strony grających.
PSI K-ce 409/74 10000 M-25

 

Pin It

Komentarze obsługiwane przez CComment

nostalgia stronaKoniecznie odwiedź - nostaliga.pl!
Bardzo ciekawie prowadzona strona o dzieciństwie lat 70-80.


 

Stare Graty - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kolekcja gier planszowych PRL, lata 50te-90te.
Stare zabawki, antyki i starocie.
Pamiątki z dawnych lat. Skup antyków i staroci.