Stare Graty - przedmioty z PRL, gry planszowe

 

ZABAWY UFOLUDKÓW

Gra, którą trzymacie w ręku jest jedną z najlepszych na naszym rynku. Stanowi świetną zabawę już od pierwszego z nią kontaktu. A w miarę nabierania doświadczenia przez graczy - w czasie kolejnych rozgrywek – staje się coraz bardziej emocjonująca. ZABAWY UFOLUDKÓW wciągną i rozbawią całą rodzinę!

ZASADY GRY

W skład gry wchodzi 8 dużych, 8 średnich i 8 malych figurek Ufoludków. Figurki male mogą być przykrywane przez średnie, a srednie - przez duże. W czasie rozgrywki, której celem jest przestawienie swoich Ufoludków z jednej strony planszy na drugą, małe i średnie figurki mogą znikać na pewien czas - przykryte przez większe. Grę rozpoczyna 8 figurek, faktycznie jest ich jednak 24. Ujawniają się jedna po drugiej wędrując po planszy by w końcu zniknąć po ustawieniu w pierwotnym szyku. CEL GRY Celem gry jest jak najszybsze przeprowadzenie własnych Ufoludków na leżące po przeciwnej stronie planszy pola startowe przeciwnika. Zadanie to można uznać za wykonane, gdy figurki stoją znowu w prawidłowej kolejności: najpierw małe, nad nimi średnie a na wierzchu duże.

PRZYGOTOWANIE Gracze ustawiają swoje figurki na swoich polach startowych, jedna nad drugą.

Gracze ustalają lub losują, który z nich rozpoczyna grę. Następnie wykonują ruchy na przemian (gdy jest 2 graczy), lub po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara (gdy jest 4 graczy). Są dwa rodzaje ruchów: przestawianie i przeskakiwanie. Przestawianie: Jedną ze swoich figurek można przestawić o jedno pole: do przodu prosto, do przodu ukośnie, na boki. Pole, na które przestawiamy figurkę musi być puste albo może stać na nim mniejsza figurka (własna lub przeciwnika). W tym drugim przypadku większa figurka przykrywa mniejszą. Zauważmy, że mże być kilka rodzajów przykrywania: a) średnia figurka przykrywa małą, b) duża figurka przykrywa małą, c) duża figurka przykrywa średnią (pod średnią może być lub nie - mała figurka). Przestawiając figurkę zawsze należy ją podnieść aby sprawdzić czy nie kryje pod sobą mniejszej. Niedopuszczalne jest przesuwanie figurki

z ukrytą pod spodem mniejszą figurką. Przeskakiwanie: Można przeskakiwać 1 pole jeśli stoi na nim inna figurka, obojętnie - własna czy przeciwnika. Skakać mogą wszystkie figurki, niezależnie od wielkości, do przodu (prosto lub ukośnie) lub w bok. Nie mogą jedynie cofać się do tyłu. Pole, na które się skacze musi być puste albo może stać na nim mniejsza figurka (własna lub przeciwnika).

 Jeżeli ustawienie figurek na to pozwala, skaczący Ufoludek może wykonać kolejno kilka skoków, ale nie musi - decyzja należy do gracza. Zauważmy, że zasady przeskakiwania są identyczne jak w znanej grze HALMA oraz podobne jak w WARCABACH - nie wolno tylko zbijać figurek przeciwnika.

W przypadku, gdy grają tylko dwie osoby, każda z nich dysponuje 4 kompletami figurek w dwóch kolorach.

 

 

Pin It

Komentarze obsługiwane przez CComment

nostalgia stronaKoniecznie odwiedź - nostaliga.pl!
Bardzo ciekawie prowadzona strona o dzieciństwie lat 70-80.


 

Stare Graty - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kolekcja gier planszowych PRL, lata 50te-90te.
Stare zabawki, antyki i starocie.
Pamiątki z dawnych lat. Skup antyków i staroci.