• lis-i-gesi-stara-gra-prl-1lis-i-gesi-stara-gra-prl-1
  • lis-i-gesi-stara-gra-prl-2lis-i-gesi-stara-gra-prl-2
  • lis-i-gesi-stara-gra-prl-3lis-i-gesi-stara-gra-prl-3
  • lis-i-gesi-stara-gra-prl-4lis-i-gesi-stara-gra-prl-4
  • lis-i-gesi-stara-gra-prl-5lis-i-gesi-stara-gra-prl-5

 INSTRUKCJA DO GRY
PT. „LIS I GESI" Sklad gry:
plansza 1 pionek oznaczający lisa 13 pionków w odmiennym kolorze oznaczający gęsi
Gra przeznaczona dla dwóch osób Zasady gry: UWAGA: Na planszy gra toczy się na polach z czarną obwódką
i po czarnych liniach. Przed rozpoczęciem zawodów, gęsi ustawiają się na trzynastu krążkach planszy, oznaczonych kolorem żółtym, lis natomiast na dowolnym spośród pozostałych pól.
W grze lis atakuje gęsi i eliminuje je z planszy, gęsi starają się zablokować lisa, tzn. uniemożliwić mu jakiekolwiek ruchy.
Każdy z grających wykonuje swoimi pionkami, na przemian po jednym ruchu w dowolnym kierunku (poziomo lub pionowo. do przodu i do tyłu) zawsze jednak, do najbliższego przyległego pola wzdłuż linii czarnych. Jeżeli lisowi uda się krótkim skokiem przeskoczyć przez gęś i wylądować na pustym polu tuż za nią, to zaatakowany ptak zostaje porwany i usunięty z planszy.
Lis może pochwycić nawet dwie lub więcej gęsi w jednym ruchu za pomocą kilku krótkich skoków. Oczywiście, nie zdarzyło się jeszcze aby gęsi porwały lisa. Jeśli więc gęsi nie mogą inaczej pokonać chytrego lisa, to próbują wpedzić go do kąta, otoczyć podwójnym łańcuchem, uniemożliwić mu w ten sposób wydostanie się na swobodę.
Lis unieruchomiony przez gęsi przegrywa partię. Jeżeli jednak lisowi uda się zdekompensować stado, tak aby gęsi nie mogły go osaczyć Geśli ilość gęsi na planszy zmniejszy się do sześciu) to zwycięstwo przypada lisowi.
Warto wiedzieć iż przy rozważnych zagraniach ,,Pasącego Gęsi”, lis powinien ponieść sromotną porażkę.
ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY