Stare Graty - przedmioty z PRL, gry planszowe

 

SPORT ŻEGLARSKI
Od zamierzchlych czasów człowiek starał się opanować sztukę żeglowania i stopniowo uooskonalał budowę swoich statków. Jednakże szybki rozwój statków i żeglugi morskiej przypada przede wszystkim na okres historii wielkich odkryć geograficznych i rozwoju handlu zamorskiego. Przez minione wieki na morzach i oceanach świata panowały niepodzielnie statki żaglowe, które służyły rozkwitowi handlu, wyprawom wojennym i wielkim podróżom odkrywczym. Z czasem zostają one wyparte przez rozwój statków parowych a obecnie przez supernowoczesne jednostki o napędzie mechanicznym, które przekraczają wielokrotnie zdolności transportowe starych żaglowców.
Dzisiaj wielkie żaglowce służą już tylko dla prowadzenia szkolenia żeglarskiego i jako takie cieszą się powszechną sympatią. To co pozostało z wielkiej epoki rozwoju statków żaglowych to zastosowanie ich dorobku i doświadczenia do rozkwitu sportu żeglarskiego przyjemnościowo-podróżniczego i wyczynowego, co stanowi odrębną, niezwykle bogatą historię działalności szkutniczej i sportowej.
Żeglarstwo sportowe ze względu na zetknięcie się ludzi z żywiołem morskim jest wspaniałą sztuką hartu, męstwa, dobrowolnej dyscypliny, przyjaźni we wspólnym działaniu i jako takie ma swoje oryginalne wartości spoleczno-wychowawcze i urok przygody! Zmienne hydro-meteorologiczne żywioły morza są dla żeglarzy zawsze groźne a to wymaga od ludzi morza i sportu żeglarskiego rozległej wiedzy, doświadczenia, rzetelności i odwagi. Rejsy statku czy jachtu sportowego mogą być identyczne ale zmieniają się gwałtownie warunki hydro-meteorologiczne i wtedy powstają nagłe przypadki, sytuacje losowe, co właśnie wymaga, zaradności, inteligencji, odwagi, hartu i współdziałania ludzi.
W narodach, których życie i rozwój związane są z morzem, spot żeglarski rozwinął się wcześniej aniżeli wśród narodów żyjących w głębi kontynentu. I tak np. Anglicy żnali jachting sportowy już około 1776, kiedy to były organizowane wyścigi łodzi rybackich i kutrów, które przedtem były używane do pilotażowania statków. Zainteresowanie dla żeglowania przyjemnościowego wzrastało, tak że około 1810 roku pojawiły się już prywatne jachty wyścigowe. Jednakże wyścigi były wówczas organizowane zazwyczaj pomiędzy tylko dwoma jachtami a obserwatorzy wyścigów stawiali bardzo wysokie zakłady na wynik zmagań. Podczas takich wyścigów zdarzały się nieraz przypadki poważnych zderzeń łodzi, wcale nie będące przypadkowymi. Początki angielskiego jachtingu wiążą się z Wyspą Wight, która od dawna stała się domeną żeglarzy a dzisiaj jest wyspą międzynarodowego jachtingu sportowego. Pierwsze regaty międzynarodowe, nazywane do dzisiaj ,,Isle of Wight Regatta” odbyły się tam już w 1814 roku!
Wyspa Wight (którą umieszczono na mapie do gry) leży na wodach Kanału Angielskiego (La Manche) pomiędzy 1° 0 1°20' na zachód od Greenwich. Ma ona zaledwie 37 km długości i 19 km szerokości.
Corocznie odbywają się dookoła wyspy liczne międzynarodowe wyścigi jachtowe (regaty), które rozpoczynają się i zazwyczaj kończą w COWES. W regatach tych biorą udział setki jachtów z całego świata. W roku 1981 uczestniczyło w nich ponad 950 jachtów. Również każdego roku organizowane są inne serie regat i konkurencji żeglarskich. Jedną z bardziej interesujących serii są REGATY O PUCHAR ADMIRAŁA, organizowane w sierpniu podczas tygodnia COWES, na które przybywają ekipy jachtsmenów z różnych stron świata.

Pin It

Komentarze obsługiwane przez CComment

nostalgia stronaKoniecznie odwiedź - nostaliga.pl!
Bardzo ciekawie prowadzona strona o dzieciństwie lat 70-80.


 

Stare Graty - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kolekcja gier planszowych PRL, lata 50te-90te.
Stare zabawki, antyki i starocie.
Pamiątki z dawnych lat. Skup antyków i staroci.