Elektronika i komputery

Komputery, fotografia i elektronika

czyli przedmioty marzeń niejednego nastolatka w czasach PRLu.

Komputery 8 bitowe pojawiły się w Polsce na większą skalę w latach 80tych, jednak dostęp do nich był bardzo ograniczony, a niewielka ich ilość powodowały szybkie ich znikanie z półek Pewexów czy Składnic Harcerskich. Ten kto posiadał Amstrada, Zx Spectrum, Timex, czy w późniejszym czasie Commodore, Amigę lub Atari zwabiał do domu całe tabuny kolegów którzy też chcieli pograć w niesamowite gry komputerowe :-)

Równocześnie z komputerami rozwijał się rynek konsoli do gier, do najpopularniejszych należały te ze stajni Atari i Nintendo.

Nie było internetu, a kolejka do Joysticka była zwykle długa tak jak wczytywanie programów z kaset.

Fotografia również znacząco rózniła się od tej którą znamy dzisiaj. Z większą dbałością podchodziło się do każdego pstryknięcia migawką aparatu fotograficznego, ponieważ klisze liczyły zwykle 24 lub 36 klatek, a efekty dało się zobaczyć dopiero po oddaniu materiału do fotografa, lub samodzielnym wykoaniu odbitego we własnej ciemni (zwykle w łazience zasłoniętej kocem).

Przed rozwojem magnetowidu bajki były wyświetlane na slajdach lub filmach, oczywiście bez udziału dźwięku, choć pojawiały się i takie wynalazki które odtwarzały jednocześnie slajd i dźwięk z kasety.

Poniżej przedstawiam kilka sprzętów z dawnych lat z mojej kolekcji. Zapraszam do wspomnień, komentarzy i dzielenie się informacjami na profilu facebook  lub w komentarzach pod zdjęciami.

Jeżeli w na Państwa strychu lub piwnicy znajdują się jeszcze komputery, konsole, czy elektronika z tamtyc lat i chcieliby Państwo ją oddać lub odsprzedać zapraszam do zakłdaki Oddaj / Odsprzedaj, z przyjemnością dołączyłbym te przedmioty do swojej kolekcji.

A tymczasem życzę miłego oglądania i wspomnień!